Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Mi Pad 4
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | LTE |
| Launch | |
| Announced | 2018, June. Released 2018, June |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 200.2 x 120.3 x 7.9 mm (7.88 x 4.74 x 0.31 in) |
| Weight | 342.5 g (12.10 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~77.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), MIUI 9 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 512 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass (LTE model only) |
| Battery | |
| Type | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Rose Gold |
| Versions | |
| Price | About 160 EUR |