Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Mi Pad 2
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2015, November. Released 2015, November |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 200.4 x 132.6 x 7 mm (7.89 x 5.22 x 0.28 in) |
| Weight | 322 g (11.36 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.9 inches, 190.9 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android OS/ Optional Windows 10 (64 GB model), MIUI 7 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Intel HD Graphics |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 6190 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Dark grey, Champagne gold |
| Versions | |
| Price | About 180 EUR |