Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Mi Note 3
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2017, September. Released 2017, September |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 152.6 x 74 x 7.6 mm (6.01 x 2.91 x 0.30 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| Hardware | |
| OS | Android 7.1 (Nougat), upgradable to Android 9, MIUI 12 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 512 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 27mm (wide), PDAF, 4-axis OIS 12 MP, f/2.6, 52mm (telephoto), AF, 2x optical zoom |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.06" 1.0µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3500 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, QC3 |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Blue |
| Versions | |
| Price | About 280 EUR |