Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Mi Note 2
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2016, October. Released 2016, November |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 156.2 x 77.3 x 7.6 mm (6.15 x 3.04 x 0.30 in) |
| Weight | 166 g (5.86 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~74.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~386 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), MIUI 8.2 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 530 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes 24-bit/192kHz audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4070 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, QC3 |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Gold, Silver |
| Versions | |
| Price | About 310 EUR |