Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Mi Note 10 Lite
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2020, April 30. Released 2020, May 09 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 157.8 x 74.2 x 9.7 mm (6.21 x 2.92 x 0.38 in) |
| Weight | 204 g (7.20 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED, HDR10, 430 nits (typ) |
| Size | 6.47 inches, 102.8 cm2 (~87.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~398 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 10, upgradable to Android 11, MIUI 12.5 E |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 618 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Laser AF, Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.06" 1.0µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5260 mAh |
| Charging | 30W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Midnight Black, Glacier White, Nebula Purple |
| Versions | |
| Price | About 110 EUR |