Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Mi Note 10
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2019, November 06. Released 2019, November 11 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 157.8 x 74.2 x 9.7 mm (6.21 x 2.92 x 0.38 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED, HDR10, 600 nits (typ) |
| Size | 6.47 inches, 102.8 cm2 (~87.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~398 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 11, MIUI 12 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 618 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Laser AF, Quad-LED dual-tone flash, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5260 mAh, non-removable |
| Charging | 30W wired, PD, 58% in 30 min, 100% in 65 min |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Aurora Green, Glacier White, Midnight Black |
| Versions | |
| Price | About 380 EUR |