Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Mi A3
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2019, July 17. Released 2019, July 24 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 153.5 x 71.9 x 8.5 mm (6.04 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 173.8 g (6.14 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 6.09 inches, 91.0 cm2 (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 11, Android One |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 610 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4030 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, QC3 |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Kind of Gray, Not just Blue, More than White |
| Versions | |
| Price | About 230 EUR |