Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Mi 9T Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2019, August 21. Released 2019, August 21 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 156.7 x 74.3 x 8.8 mm (6.17 x 2.93 x 0.35 in) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED, HDR |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~86.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 11, MIUI 12.5 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 640 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Laser AF, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | Motorized pop-up 20 MP, f/2.2, (wide), 1/3.4", 0.8µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Charging | 27W wired, QC4 |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Carbon black, Red flame, Glacier blue |
| Versions | |
| Price | About 150 EUR |