Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Mi 1S
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2012, August. Released 2012, August |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 125 x 63 x 11.9 mm (4.92 x 2.48 x 0.47 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm2 (~56.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 220 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1930 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | White, green, blue, red, violet, orange, gray |
| Versions | |
| Price | About 190 EUR |