Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Mi 10T Pro 5G
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2020, September 30. Released 2020, October 13 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 165.1 x 76.4 x 9.3 mm (6.5 x 3.01 x 0.37 in) |
| Weight | 218 g (7.69 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 144Hz, HDR10+, 500 nits (typ), 650 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 10, upgradable to Android 11, MIUI 12.5 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 650 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 20 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/3.4", 0.8µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 33W wired, PD3.0 |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Cosmic Black, Lunar Silver, Aurora Blue |
| Versions | |
| Price | € 111.99 / £ 215.52 |