Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Black Shark Pad 7 Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2025, October 30 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | - |
| Weight | 513 g (1.13 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 420 nits |
| Size | 11.0 inches, 352.4 cm2 |
| Resolution | 1200 x 1900 pixels, 16:10 ratio (~204 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 15 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 13 MP 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, magnetic accessory connector pins |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | 8800 mAh |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Gray, Blue |
| Versions | |
| Price | About 200 EUR |