Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Black Shark Pad 6
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2024, November 29 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 265.8 x 168.3 x 7.9 mm (10.46 x 6.63 x 0.31 in) |
| Weight | 523 g (1.15 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 11.0 inches, 350.9 cm2 (~78.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~206 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 14 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | 8800 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Gray, Green |
| Versions | |
| Price | About 280 EUR |