Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Black Shark 5 Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2022, March 30 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 163.9 x 76.5 x 9.5 mm (6.45 x 3.01 x 0.37 in) |
| Weight | 220 g (7.76 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | OLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+ |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~85.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 12, Joy UI 13 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 730 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 16 MP, (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio Snapdragon Sound |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, video output |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer (China only) |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4650 mAh |
| Charging | 120W wired, 100% in 15 min |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, White |
| Versions | |
| Price | About 720 EUR |