Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Black Shark 4
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2021, March 23 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 163.8 x 76.4 x 9.9 mm (6.45 x 3.01 x 0.39 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED, 144Hz, HDR10+, 1300 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~85.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 11, Joy UI 12.5 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 650 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 20 MP, f/2.0, (wide), 0.8µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
| Charging | 120W wired, 100% in 17 min |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Mirror Black, Pale Grey, Black, Blue, Silver |
| Versions | |
| Price | About 930 EUR |