Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Black Shark 3 Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2020, March 03. Released 2020, March 17 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 177.8 x 83.3 x 10.1 mm (7.00 x 3.28 x 0.40 in) |
| Weight | 253 g (8.92 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED, 90Hz, HDR10+, 500 nits (typ) |
| Size | 7.1 inches, 123.7 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~484 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 10 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 650 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 20 MP, f/2.2, (wide), 1/3", 0.9µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 65W wired, 100% in 38 min 18W magnetic wireless |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Phantom Black, Armor Gray |
| Versions | |
| Price | About 940 EUR |