Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Black Shark 2 Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2019, July. Released 2019, August |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 163.6 x 75 x 8.8 mm (6.44 x 2.95 x 0.35 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~81.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 48 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 12 MP, f/2.2, 54mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, 2x optical zoom |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 20 MP, f/2.0, (wide), 1/3", 0.9µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Charging | 27W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Shadow Black, Iceberg Grey, Gulf Blue, Streamer Purple |
| Versions | |
| Price | About 550 EUR |