Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Black Shark
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2018, April. Released 2018, April |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 161.6 x 75.4 x 9.3 mm (6.36 x 2.97 x 0.37 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~76.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 630 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.9", 1.25µm, dual pixel PDAF 20 MP, f/1.8, 1.0µm, AF, 2x optical zoom |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 20 MP, f/2.2, (wide), 1/2.8", 1.0µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, QC3 |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Gray, Royal Blue |
| Versions | |
| Price | About 400 EUR |