Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi 15S Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025, May 22 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 161.3 x 75.3 x 8.3 mm (6.35 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 216 g (7.62 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | LTPO AMOLED, 68B colors, 120Hz, 1920Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid, 3200 nits (peak) |
| Size | 6.73 inches, 109.4 cm2 (~90.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio (~521 ppi density) |
| Protection | Shatterproof glass (2024 gen) |
| Hardware | |
| OS | Android 15, HyperOS 2 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Immortalis-G925 MP16 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, Leica lens, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 22mm (wide), 0.7µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5 |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2 Gen2, Display Port, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, proximity, gyro, compass, barometer UWB support |
| Battery | |
| Type | Si/C Li-Ion 6100 mAh |
| Charging | 90W wired, PD3.0 50W wireless 10W reverse wireless |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Blue |
| Versions | |
| Price | About 680 EUR |