Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi 14 Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2023, October 26 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 161.4 x 75.3 x 8.5 mm |
| Weight | 223 g or 230 g (7.87 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | LTPO AMOLED, 68B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 3000 nits (peak) |
| Size | 6.73 inches, 108.9 cm2 (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio (~522 ppi density) |
| Protection | Shatterproof glass |
| Hardware | |
| OS | Android 14, HyperOS |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 750 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, Leica lens, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 22mm (wide), 0.7µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio Snapdragon Sound |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2 Gen 2, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass, barometer Two-way satellite communication (Titanium version only) |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4880 mAh |
| Charging | 120W wired, PD3.0, QC4, 100% in 18 min 50W wireless, 100% in 40 min 10W reverse wireless |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Silver, Titanium, Green |
| Versions | |
| Price | About 650 EUR |