Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi 13 Lite
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2023, February 26 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 159.2 x 72.7 x 7.2 mm (6.27 x 2.86 x 0.28 in) |
| Weight | 171 g (6.03 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED, 68B colors, Dolby Vision, HDR10+, 120Hz, 500 nits (typ), 1000 nits (peak) |
| Size | 6.55 inches, 103.6 cm2 (~89.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 12, MIUI 14 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 644 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
| Charging | 67W wired, 100% in 40 min |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Lite Blue, Lite Pink |
| Versions | |
| Price | About 180 EUR |