Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi 12X
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2021, December 28 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 152.7 x 69.9 x 8.2 mm (6.01 x 2.75 x 0.32 in) |
| Weight | 176 g (6.21 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 1100 nits (peak) |
| Size | 6.28 inches, 95.2 cm2 (~89.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~419 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Hardware | |
| OS | Android 11, MIUI 13 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 650 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 32 MP, f/2.5, 26mm (wide), 0.7µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio Tuned by Harman Kardon |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi 6 (market dependent), dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 / 5.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
| Charging | 67W wired, PD3.0, QC4, 100% in 39 min |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Gray, Blue, Purple |
| Versions | |
| Price | About 180 EUR |