Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi 12 Lite
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2022, July 09 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 159.3 x 73.7 x 7.3 mm (6.27 x 2.90 x 0.29 in) |
| Weight | 173 g (6.10 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 950 nits (peak) |
| Size | 6.55 inches, 103.6 cm2 (~88.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 12, upgradable to Android 14, HyperOS |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 642L |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 32 MP, f/2.5, (wide), 1/2.8", 0.8µm, AF |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio Snapdragon Sound |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4300 mAh |
| Charging | 67W wired, PD3.0, QC4, 50% in 13 min |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Lite Green, Lite Pink |
| Versions | |
| Price | $ 199.99 / € 140.69 / £ 135.79 |