Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi 11T Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2021, September 15 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 164.1 x 76.9 x 8.8 mm (6.46 x 3.03 x 0.35 in) |
| Weight | 204 g (7.20 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED, Dolby Vision, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 800 nits (typ), 1000 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Hardware | |
| OS | Android 11, upgradable to Android 13, MIUI 14 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 660 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No Tuned by Harman Kardon 24-bit/192kHz Hi-Res audio Snapdragon Sound |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer Virtual proximity sensing |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 120W wired, PD3.0, QC3, 72% in 10 min, 100% in 17 min |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Meteorite Gray, Moonlight White, Celestial Blue |
| Versions | |
| Price | € 142.99 / £ 279.99 |