Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi 11 Lite 5G NE
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2021, September 15 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 160.5 x 75.7 x 6.8 mm (6.32 x 2.98 x 0.27 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED, 1B colors, Dolby Vision, HDR10+, 90Hz, 500 nits (typ), 800 nits (HBM) |
| Size | 6.55 inches, 103.6 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 11, upgradable to Android 14, HyperOS |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 642L |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 20 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/3.4", 0.8µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 (Global), Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (India) |
| Bluetooth | 5.2 (Global), 5.1 (India) |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4250 mAh |
| Charging | 33W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Truffle Black (Vinyl Black), Bubblegum Blue (Jazz Blue), Peach Pink (Tuscany Coral), Snowflake White (Diamond Dazzle) |
| Versions | |
| Price | About 200 EUR |