Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Z4
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2017, May. Released 2017, June |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 132.9 x 69.2 x 10.3 mm (5.23 x 2.72 x 0.41 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 57.6 cm2 (~62.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~207 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Tizen 3.0 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2050 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Gold |
| Versions | |
| Price | About 80 EUR |