Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Xcover 550
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2015, July. Released 2015, July |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 129 x 56.2 x 14 mm (5.08 x 2.21 x 0.55 in) |
| Weight | 124 g (4.37 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~24.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1500/1300 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Steel Grey, Dark Silver |
| Versions | |
| Price | About 110 EUR |