Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung X830
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| Launch | |
| Announced | 2006, September |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 84 x 30 x 20 mm (3.31 x 1.18 x 0.79 in) |
| Weight | 72 g (2.54 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.46 inches, 6.0 cm2 (~23.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 220 pixels, 16:9 ratio (~174 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No 3D sound |
| Connectivity | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 800 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Pure White, Orange, Pink |
| Versions | |
| Price | About 150 EUR |