Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung X550
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| Launch | |
| Announced | 2007, Q3. Released 2008 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 90 x 44 x 18.8 mm (3.54 x 1.73 x 0.74 in) |
| Weight | 75 g (2.65 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.9 inches, 11.2 cm2 (~28.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio (~105 ppi density) External STN display, 96 x 96 pixels |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Battery | |
| Type | Removable battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | |
| Versions | |
| Price | About 90 EUR |