Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung W999
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / EVDO |
| Launch | |
| Announced | 2011, December. Released 2012, Q1 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 111 x 59 x 17.8 mm (4.37 x 2.32 x 0.70 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 3.5 inches, 34.9 cm2 (~53.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~267 ppi density) Secondary external Super AMOLED, 16M colors display (480 x 800 pixels) TouchWiz UI |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 220 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n , hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass DivX/Xvid/MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Organizer Document editor Photo editor Voice memo/dial Predictive text input |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 220 EUR |