Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Vodafone 360 M1
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2009, September. Released 2009, November |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 112 x 55.4 x 13.4 mm (4.41 x 2.18 x 0.53 in) |
| Weight | 111 g (3.92 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT , 16M colors |
| Size | 3.2 inches, 29.1 cm2 (~47.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~146 ppi density) 3D user interface |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Linux-based LiMo R2.0.1 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR SGX |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | Yes |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, White, Red |
| Versions | |
| Price | About 130 EUR |