Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung S8000 Jet
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2009, June. Released 2009, June |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 108.8 x 53.5 x 11.9 mm (4.28 x 2.11 x 0.47 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED resistive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.1 inches, 27.4 cm2 (~47.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~301 ppi density) TouchWiz 2.0 UI - Motion UI |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes Virtual 5.1 channel |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Mystic Purple |
| Versions | |
| Price | About 120 EUR |