Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung S5690 Galaxy Xcover
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2011, August. Released 2011, October |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 121.5 x 65.9 x 12 mm (4.78 x 2.59 x 0.47 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 3.65 inches, 39.7 cm2 (~49.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~158 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass TouchWiz UI |
| Hardware | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Photo/video editor Document editor |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Gray |
| Versions | |
| Price | About 90 EUR |