Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung M8800 Pixon
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2008, September. Released 2008, November |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 107.9 x 54.6 x 13.8 mm (4.25 x 2.15 x 0.54 in) |
| Weight | 121 g (4.27 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 29.1 cm2 (~49.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~146 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | USB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Gray, Pink, Red |
| Versions | |
| Price | About 140 EUR |