Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung M370
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | CDMA / CDMA2000 |
| Launch | |
| Announced | 2012, January. Released 2012, January |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 96.5 x 50 x 17.8 mm (3.80 x 1.97 x 0.70 in) |
| Weight | 104.9 g (3.67 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~37.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) Secondary external display |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Pewter Gray |
| Versions | |
| Price | About 80 EUR |