Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung M210S Wave2
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2010, November. Released 2011, February |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 123.9 x 59.8 x 11.8 mm (4.88 x 2.35 x 0.46 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super Clear LCD |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~52.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating TouchWiz UI 3.0 - Handwriting recognition |
| Hardware | |
| OS | bada OS |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR SGX540 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | Yes |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Ebony Gray, Platinum Silver, Elegant Pink |
| Versions | |
| Price | About 80 EUR |