Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung M190S Galaxy S Hoppin
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2010, October. Released 2010, Q4 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 122.4 x 64 x 10.9 mm (4.82 x 2.52 x 0.43 in) |
| Weight | 129 g (4.55 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) TouchWiz 3.0 UI |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 2.2 (Froyo), upgradable to 2.3 (Gingerbread) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | Yes |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Titanium Grey, Cream White |
| Versions | |
| Price | About 140 EUR |