Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung M130K Galaxy K
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2010, October. Released 2010, Q4 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 119.5 x 59.6 x 12.4 mm (4.70 x 2.35 x 0.49 in) |
| Weight | 131 g (4.62 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~54.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) TouchWiz 3.0 UI |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR SGX540 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | VGA |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black and Grey |
| Versions | |
| Price | About 180 EUR |