Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung I9295 Galaxy S4 Active
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2013, June. Released 2013, June |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 139.7 x 71.3 x 9.1 mm (5.5 x 2.81 x 0.36 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| Hardware | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.0.1 (Lollipop), TouchWiz UI |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 320 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 2 TV-out), OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, gesture S-Voice natural language commands and dictation Air gestures |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2600 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Urban Grey, Dive Blue, Orange Flare |
| Versions | |
| Price | About 310 EUR |