Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung I9230 Galaxy Golden
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2013, October. Released 2013, November |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 118 x 59.5 x 15.8 mm (4.65 x 2.34 x 0.62 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~55.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) External Super AMOLED 480 x 800 pixels, 3.5 inches |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 305 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 1.9 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 (MHL) |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1820 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black and Gold |
| Versions | |
| Price | About 590 EUR |