Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung i8510 INNOV8
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2008, July. Released 2008, September |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 106.5 x 53.9 x 17.2 mm (4.19 x 2.12 x 0.68 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT, 16M colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~42.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Symbian 9.3, Series 60 rel. 3.2 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | Videocall camera |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, DLNA |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 200 EUR |