Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung I7500 Galaxy
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2009, April. Released 2009, June |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 115.9 x 56 x 11.9 mm (4.56 x 2.20 x 0.47 in) |
| Weight | 116.7 g (4.09 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED (65K effective) |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~47.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 1.5 (Cupcake) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 130 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP (headset support only) |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, White |
| Versions | |
| Price | About 140 EUR |