Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung i520
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2007, February |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 101.7 x 50.5 x 17.9 mm (4.00 x 1.99 x 0.70 in) |
| Weight | 99 g (3.49 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.3 inches, 35 x 46 mm, 16.4 cm2 (~31.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~174 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Symbian OS 9.2, Series 60 v3.1 UI |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR MBX |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | VGA videocall camera |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No External touch keys |
| Connectivity | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 950 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 140 EUR |