Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung I405 Stratosphere
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | CDMA / EVDO / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2011, October. Released 2011, October |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 126 x 65 x 14 mm (4.96 x 2.56 x 0.55 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~55.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) TouchWiz UI |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass MP4/DivX/XviD/H.264 player MP3/WAV/WMA/eAAC+ player Organizer Photo/video editor Document viewer Voice memo/dial Predictive text input |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Noble Black |
| Versions | |
| Price | About 120 EUR |