Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Google Nexus 10 P8110
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2012, October. Released 2012, November |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 263.9 x 177.6 x 8.9 mm (10.39 x 6.99 x 0.35 in) |
| Weight | 603 g (1.33 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | PLS LCD |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~63.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio (~299 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| Hardware | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.1 (Lollipop) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-T604 MP4 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 1.9 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer HDMI port MP4/H.264/DivX/WMV player MP3/WAV/eAAC+/WMA/Flac player Photo/video editor Document viewer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 9000 mAh, non-removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 260 EUR |