Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Gear S2
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2015, August. Released 2015, October |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 49.8 x 42.3 x 11.4 mm (1.96 x 1.67 x 0.45 in) |
| Weight | 47 g (1.66 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 1.2 inches |
| Resolution | 360 x 360 pixels (~302 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 Rotating bezel |
| Hardware | |
| OS | Tizen OS 2.3.2 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-400MP2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer S-Voice natural language commands and dictation MP3/M4A/AAC/WAV player Photo viewer Voice memo/dial/commands Samsung Pay |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 250 mAh, non-removable |
| Charging | Wireless (Qi) |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Dark Gray, Silver |
| Versions | |
| Price | About 170 EUR |