Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Gear Live
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2014, June. Released 2014, July |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 56.4 x 37.9 x 8.9 mm (2.22 x 1.49 x 0.35 in) |
| Weight | 59 g (2.08 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 1.63 inches |
| Resolution | 320 x 320 pixels (~278 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android Wear OS |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 305 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, compass MP3 player Photo viewer Voice memo/dial/commands |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 300 mAh, non-removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Wine Red |
| Versions | |
| Price | |