Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Y S5360
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2011, August. Released 2011, October |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 104 x 58 x 11.5 mm (4.09 x 2.28 x 0.45 in) |
| Weight | 97.5 g (3.42 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.0 inches, 27.9 cm2 (~46.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~133 ppi density) Touch sensitive controls |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 2.3.5 (Gingerbread), TouchWiz UI |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Hotspot functionality |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Metallic gray, white / changeable back covers in pearly white, dark black, fruity orange, bubblegum pink and silver platter |
| Versions | |
| Price | About 70 EUR |