Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy XCover7 Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025, April 14 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 168.6 x 79.9 x 10.2 mm (6.64 x 3.15 x 0.40 in) |
| Weight | 240 g (8.47 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | PLS LCD, 120Hz |
| Size | 6.6 inches, 104.9 cm2 (~77.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs level 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 15, upgradable to Android 16, One UI 8 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 810 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, charging connector pins |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass Samsung DeX (desktop experience support) |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4350 mAh, removable |
| Charging | 15W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | $ 384.99 / C$ 710.00 / £ 424.95 / € 438.49 |