Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy XCover7
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2024, January 10 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 169 x 80.1 x 10.2 mm (6.65 x 3.15 x 0.40 in) |
| Weight | 240 g (8.47 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | PLS LCD, 600 nits (HBM) |
| Size | 6.6 inches, 104.9 cm2 (~77.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+ |
| Hardware | |
| OS | Android 14, upgradable to Android 16, One UI 8 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP, f/2.0, (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, charging connector pins |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4050 mAh, removable |
| Charging | 15W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | $ 294.99 / € 224.00 |