Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Watch8
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2025, July 09 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 46 x 43.7 x 8.6 mm (1.81 x 1.72 x 0.34 in) |
| Weight | 34 g (44mm), 30 g (40mm) (1.06 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED, 3000 nits (peak) |
| Size | 1.47 inches |
| Resolution | 480 x 480 pixels (~327 ppi density) |
| Protection | Sapphire crystal |
| Hardware | |
| OS | Android Wear OS 6, One UI 8 Watch |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G68 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, altimeter, compass, SpO2, temperature (skin), BioActive, antioxidant index |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 435 mAh |
| Charging | 10W wireless |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Graphite, Silver |
| Versions | |
| Price | $ 339.99 / € 219.00 |